Kategorie
Producenci
Katalogi
Promocje
Blog
Współpraca B2B
O nas
Filtry
Cena
0
0
-
Cechy
Interfejs
Kołnierz
Kraj pochodzenia
Materiał opony przewodu
Opcje na żądanie
Podłączenie
Pozycja przewodu lub złącza
Przyłącze
Średnica wału lub otworu
Warianty interfejsu
Warianty przyłącza
Warianty rozdzielczości
Warianty zasilania
Wykonanie
Zasada działania
Rodzaj napięcia
Stopień ochrony (IP)
Zakres temperatury pracy [°C]
Napięcie zasilania [V]
Masa [kg]
Do stref zagrożonych wybuchem gazu
Do stref zagrożonych wybuchem pyłu
Długość przewodu podłączeniowego [m]
Rodzaj wałka do enkodera
Prędkość obrotowa [RPM]
Warianty rozmiaru [mm]
Warianty mocowania [mm]
Dostępność
Producent
Seria
Kategoria:

Enkodery Inkrementalne

Enkodery inkrementalne
Znaleziono
1116
/ 75
Znaleziono
1116
/ 75

Enkodery inkrementalne

Enkodery inkrementalne to urządzenia pomiarowe, które umożliwiają określenie prędkości obrotowej oraz wartości przesunięcia. Kluczowym parametrem jest rozdzielczość, którą należy dostosować do aplikacji – zbyt mała zapewni małą dokładność pomiaru, a zbyt duża może doprowadzić do tego, że współpracujący licznik lub sterownik nie poradzi sobie ze zliczaniem impulsów w odpowiednim tempie. Enkodery inkrementalne są rodzajem czujnika kontroli ruchu, który odpowiada za przekazanie informacji do układu sterowania. Dzięki nim można określić dokładną pozycję poszczególnych elementów maszyn, kąt oraz liczbę obrotów wału silnika, a także prędkość obrotową lub jej kierunek.

Budowa i zasada działania enkoderów inkrementalnych

Enkodery impulsowe składają się z kilku podstawowych elementów, do których należą: wałek z tarczą kodową, dwa łożyska z maksymalnym rozstawem, a także układ skanujący i elektroniczny. Alternatywnym opisem budowy są trzy elementy, czyli układ optyczny, tarcza (przesłona) oraz przetwornik. Enkodery przyrostowe generują impulsy tylko wtedy, gdy są podłączone do zasilania i wyłącznie w momencie ruchu. Należy więc pamiętać o bazowaniu natychmiast po uruchomieniu maszyny lub ponownym włączeniu zasilania.

Obecnie enkodery inkrementalne posiadają płytkę drukowaną z układem scalonym, dzięki czemu enkoder może stać się absolutnym w zależności od potrzeb. Zasada działania urządzenia pozostaje jednak taka sama i polega na wytwarzaniu określonej liczby impulsów przy wyjściu, które przypadają na jeden obrót. Jakość odczytu z enkodera inkrementalnego zależy od liczby pasków na tarczy, dlatego ważny jest wyóor czujnika o odpowiedniej rozdzielczości.

Enkodery inkrementalne (impulsowe) – zastosowanie

Ze względu na prostszą budowę enkoder impulsowy to niższa cena niż w przypadku enkoderów absolutnych. Znajduje zastosowanie w dokładnych pomiarach liczby obrotów oraz względnej pozycji kątowej i położenia, dlatego jest wykorzystywany w wielu urządzeniach. Enkodery inkrementalne dostępne w naszym sklepie internetowym mają wytrzymałą konstrukcję i są odporne na pracę w wysokich oraz niskich temperaturach. Jako sklep elektryczny zapewniamy również pomoc w wyborze produktu.