Ochronniki przepięć domowe i do fotowoltaiki
Ogranicznik przepięć, zwany również ochronnikiem przepięciowy to urządzenie zaprojektowane do ochrony urządzeń elektrycznych przed przejściowymi przepięciami, ograniczające czas trwania i częstotliwość prądu następczego. Przepięcia mogą powstać podczas np. załączania lub wyłączania linii napowietrznej lub przy wyładowaniu atmosferycznym uderzającym bezpośrednio w linię napowietrzną, mogą one spowodować zniszczenie izolacji i innych elementów sieci.
Bardzo często przepięcia powstają również w efekcie pośredniego oddziaływania prądu piorunowego. W takim przypadku do powstania przepięć przyczyniają się wyładowania atmosferyczne w obiekty, które znajdują się w sąsiedztwie chronionego budynku oraz w odległe linie zasilające nn. Zwraca się uwagę, że przepięcia mogą być indukowane przez wyładowania powstające nawet do 2 km od obiektu.
Ograniczniki typu „1+2” (dawnej klasy B+C) zapewniają ochronę przed przepięciami atmosferycznymi, spowodowanymi uderzeniem pioruna w obiekty znajdujące się w sąsiedztwie linii napowietrznych lub bezpośrednio w linię nn, w dużej odległości od miejsca zainstalowania ograniczników. Ponadto tego typu ograniczniki stanowią zabezpieczanie przed przepięciami łączeniowymi. Ograniczniki przepięć typu „1+2” instaluje się przed licznikiem, chroniąc tym samym układ pomiarowy.
Ograniczniki typu 2 (dawnej klasy C) chronią instalację elektryczną przed skutkami przepięć, powstałych w wyniku pośrednich wyładowań atmosferycznych lub procesów łączeniowych w sieci elektrycznej. Chodzi przede wszystkim o załączanie urządzeń elektrycznych, takich jak silniki, transformatory czy też spawarki. Ograniczniki te redukują również przepięcia, które występują w wyniku zadziałania zabezpieczeń instalacji.