Enkodery inkrementalne (1072 produktów)

Rodzaj wałka do enkodera

Średnica wału lub otworu

Przyłącze

Interfejs

Liczba impulsów na jeden obrót

Kołnierz

Pozycja przewodu lub złącza

Długość przewodu podłączeniowego [m]

Główna

Główna

Enkodery inkrementalne

Ilość produktów: 1072

Wyświetlanie 1-24 z 1072 elementów
Enkodery Inkrementalne, Przetworniki Obrotowo Impulsowe • Sklep Elektryczny dla Automatyka | Hurtownia Elektryczna Online - ABC ELEKTRO

Enkodery inkrementalne to urządzenia pomiarowe, które umożliwiają określenie prędkości obrotowej oraz wartości przesunięcia. Kluczowym parametrem jest rozdzielczość, którą należy dostosować do aplikacji – zbyt mała zapewni małą dokładność pomiaru, a zbyt duża może doprowadzić do tego, że współpracujący licznik lub sterownik nie poradzi sobie ze zliczaniem impulsów w odpowiednim tempie. Enkodery inkrementalne są rodzajem czujnika kontroli ruchu, który odpowiada za przekazanie informacji do układu sterowania. Dzięki nim można określić dokładną pozycję poszczególnych elementów maszyn, kąt oraz liczbę obrotów wału silnika, a także prędkość obrotową lub jej kierunek.

Budowa i zasada działania enkoderów inkrementalnych

Enkodery impulsowe składają się z kilku podstawowych elementów, do których należą: wałek z tarczą kodową, dwa łożyska z maksymalnym rozstawem, a także układ skanujący i elektroniczny. Alternatywnym opisem budowy są trzy elementy, czyli układ optyczny, tarcza (przesłona) oraz przetwornik. Enkodery przyrostowe generują impulsy tylko wtedy, gdy są podłączone do zasilania i wyłącznie w momencie ruchu. Należy więc pamiętać o bazowaniu natychmiast po uruchomieniu maszyny lub ponownym włączeniu zasilania.

Obecnie enkodery inkrementalne posiadają płytkę drukowaną z układem scalonym, dzięki czemu enkoder może stać się absolutnym w zależności od potrzeb. Zasada działania urządzenia pozostaje jednak taka sama i polega na wytwarzaniu określonej liczby impulsów przy wyjściu, które przypadają na jeden obrót. Jakość odczytu z enkodera inkrementalnego zależy od liczby pasków na tarczy, dlatego ważny jest wyóor czujnika o odpowiedniej rozdzielczości.

Enkodery inkrementalne (impulsowe) – zastosowanie

Ze względu na prostszą budowę enkoder impulsowy to niższa cena niż w przypadku enkoderów absolutnych. Znajduje zastosowanie w dokładnych pomiarach liczby obrotów oraz względnej pozycji kątowej i położenia, dlatego jest wykorzystywany w wielu urządzeniach. Enkodery inkrementalne dostępne w naszym sklepie internetowym mają wytrzymałą konstrukcję i są odporne na pracę w wysokich oraz niskich temperaturach. Jako sklep elektryczny zapewniamy również pomoc w wyborze produktu.

W naszej ofercie enkoderów obrotowych posiadamy również: inklinometry i pierścienie ślizgowe.

close

Lista życzeń